به او ایمان بیاور، برادر!

نویسنده:
به او ایمان بیاور، برادر!

 حماسه ی بیست سال پیش تکرار شد!

اختصاصی کانون هواداران والنسیا در ایران- والنسیا در فصلی پر پیچ و تاب موفق شد علاوه بر کسب سهمیه لیگ قهرمانان فصل آینده {رتبه چهارم در لالیگا} قهرمان جام حذفی اسپانیا شود تا پس از 11 سال قهرمان تورنمنتی معتبر شده و اتفاقی که در فصل 1999-1998 خود رخ داده بود را تکرار کرد.

در مسابقات بین المللی نیز پس از کسب 8 امتیاز در مرحله لیگ قهرمانان اروپا، راهی لیگ اروپا شد و تا مرحله نیمه نهایی لیگ اروپا صعود کرد.

 

در این یادداشت، نگاهی اجمالی به عوامل موفقیت والنسیا در این فصل اشاره می کنیم:

1) انجام 61 بازی رسمی در یک فصل: مارسلینو که این فصل را بسیار بد آغاز کرده بود و صحبت های زیادی مبنی بر تغییر سرمربی در والنسیا و سناریو تکراری تعویض مربی به گوش می رسید، با گرفتن حکم موقت نسبت به ادامه کار این کادر فنی در والنسیا موفق شد با اعتماد متیو آلمانی مدیرعامل والنسیا و البته تدابیر مارسلینو گارسیا تورال سرمربی و سایر اعضای کادر فنی لوس چه به ثباتی نسبی برسد و 38 بازی در لالیگا، 9 بازی در جام حذفی، 6 بازی در لیگ قهرمانان اروپا و 8 بازی در لیگ اروپا را انجام دهد و به رکوردی تازه در دهه های گذشته دست یابد. این تیم با 21-22 بازیکن اصلی به پیکار در سه جام رفت. بیست و یک بازیکنی که در خوشبینانه ترین حالت 5-6 بازیکنشان در سطح نسبتا بالا و سایرین در سطح متوسطی قرار داشتند، کسب چنین موفقیت هایی، اگر نگوییم بسیار بزرگ بوده، قطعا کوچک نیز نیست. شاید بهتر باشد امروز از تمام افرادی که مارسلینو را به در و دیوار می کوبیدند، بپرسیم اکنون چه دفاعی در مورد صحبت های خود داشته و دلیل آن همه انتقاد نابخردانه از مارسلینو چه بود؟ 

 کارلوس سولر

فراموش نکنیم که کادر فنی والنسیا تحت هدایت مارسلینو گارسیا دارای ضعف های زیادی است ولی با اختلاف می توانیم مارسلینو را بهترین سرمربی دوران 5 ساله پیتر لیم در والنسیا دانست. مارسلینو تا پایان دو فصل مربی گری خود در والنسیا 107 بار بر روی نیمکت لوس چه نشست. شاید بتوان نکته مثبت دیگری در این رویدادها پیدا کرد و آن عدم عجله مدیران والنسیا برای تعویض مربی بود. مردی که مورد قبول قشر زیادی از والنسیایی ها بود، روی کار آمد و این پتانسیل در او دیده می شد که دست کم دو فصل در والنسیا کار کند، مدیریت والنسیا در مقطعی که هیچ نکته مثبتی در روند بازی و نتایج تیم دیده نمی شد، پشت مربی ایستاد و اکنون نتیجه این اعتماد را گرفت.

اکنون مارسلینو به آمار کمی و کیفی چشمگیری رسیده که نه تنها توانست از مربیان قبلی دوران پیتر لیم با 500 کیلومتر سرعت عبور کند، بلکه شاید مربیانی که پس از مارسلینو روی کار می آیند نیز نتوانند به چنین عملکردی در والنسیا دست یابند!

2) حذف مشکوک از لیگ قهرمانان اروپا: در زمانی که صعود والنسیا در مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا شاید جلوی بسیاری از بحران ها و انتقادهای آن دوران را می گرفت، منچستر یونایتد همگروهی والنسیا در لیگ قهرمانان اروپا با گلی مردود از سد یانگ بویز و یوونتوس عبور کرد و تکلیف این گروه را یک هفته به پایان مسابقات مشخص کرد. هرچند این اگرها چیزی از کم تجربگی این والنسیا در لیگ قهرمانان کم نمی کند ولی نمی توان به این اتفاقات بی توجه بود. در هر حال والنسیا در یک پیکار 2.700.000 یورویی در مقابل منچستر یونایتد در مستایا پیروز شد و به طور کلی والنسیا که هنوز با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می کند، از مسابقات اروپایی این فصل سود چشمگیری کرد. 

 گونسالو گجس و خانواده

3) نیاز والنسیا به یک قهرمانی: اینکه مارسلینو تیمی را هدایت کرد که تا مرحله نیمه نهایی لیگ اروپا بالا رفت و به فینال جام حذفی اسپانیا رسید و در فینال کوپا دل ری از سد قهرمان لالیگا یعنی بارسلونا عبور کرد، نشان دهنده یک روح تیمی امیدوار کننده در تیم مارسلینو است. هرچند نمی توان از اقناع و ارضای روحی در نیمه نهایی لیگ اروپا در برابر آرسنال، راحت گذشت ولی قهرمانی در جام حذفی، یک نیاز برای کل باشگاه والنسیا بود. پس از 11 سال دوباره روبان نارنجی در فوتبال اسپانیا به اهتزاز در آمد، رنگ قهرمانی را دید و نگاه ها را به خود معطوف کرد. اکنون دیگر والنسیا تیم دو، سه و پنج سال گذشته نیست و می تواند با اعتماد به نفسی که از قهرمانی در جام حذفی به دست آورده، قدرتمند تر از گذشته آماده فصل آینده شود. 

 فرناندو رونکالیا (چپ) و جئوفری کوندوگبیا (سمت راست)

4) حذف اشتباهات دو فصل گذشته: اشتباهاتی در این تیم قهرمان دیده می شد که برای کسب موفقیت های بیشتر در فصل آینده از جمله صعود از مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا، باید برخی از اشتباهات حذف شوند. مثلا پافشاری مارسلینو روی استفاده از 2 مهاجم نوک و عدم داشتن یک هافبک هجومی تخصصی، تنوع تاکتیکی را کاهش می دهد. یا مثلا ضعف در سمت راست خط دفاعی. چرا که آسیب دیدگی بازیکنان، قضیه ای انکار نشدنی است و حضور تقریبا دو بازیکن متوسطِ رو به بالا در هر پست، الزامی برای موفقیت در بازی های بین المللی است. دیده می شد که والنسیا گاهی به معنای واقعی با 3 نفر به خط دفاعی حریف هجوم می برد و گلزنی می کند! مطلبی که باید ستوده شود که چگونه می شود با 3 بازیکن از سد 5-6 بازیکن حریف عبور کرد ولی برای نمایش های قوی تر در برابر تیم های بزرگ تر شاید این سبک، سیستم نظام مندی به شمار نرود یا دست کم روشی پر از ریسک باشد! 

 تونی لاتو


این مطلب را نمی توان رد کرد که شاید شب های زیادی بوده که مارسلینو و دستیارانش خواب منظمی نداشته و برای حل مشکلات تیم زمان چندین برابر می گذاشته اند. تلاشی که امروز نتیجه اش به نحو بسیار خوبی به چشم می خورد. به این خاطر است که می گوییم شاید بهتر باشد اکنون که چند ماه فرصت برای تقویت بازیکنان و کادر فنی خفاش ها وجود دارد، تدابیر تازه تری برای جذب بازیکن اتخاذ شود تا آخرین موفقیت والنسیا در این سالها نباشد و منتظر چشم اندازهای بهتر و بهتر هم باشیم. لذت قهرمانی در جام حذفی، لذت صعود به لیگ قهرمانان اروپا برای دو فصل پیاپی، لذت هیجان قرعه کشی در مراحل بالای مسابقات اروپایی و این شور و شوق بی حد و حصر فوتبال، حیف است که به این زودی ها خاطره شود.  

 خاوی خیمنز (سمت چپ) و برادر کوچکترش پابلو خیمنز (سمت راست)

 

ما نیز شب هایی را سپری کردیم که به خاطر وضعیت غم انگیز والنسیا، به سختی به خواب رفته ایم؛ ما با یک جنس و ابعاد و کادر فنی با جنس و اندازه هایی دیگر! 
 

ما به مارسلینو ایمان داشتیم، هنوز هم داریم؛ پس شما نیز به او ایمان بیاور برادر!

 

بازگشت
مهدی.کرمانشاه

خداییش دو تا شکست سنگین به آرسنال باعث شد شیرینی قهرمانی تو کوپا دل ری کم بشه.آخه چرا این قدر فجیع دو تا بازی رو به آرسنال باختیم؟وای خدایا چی میشد اگه ما مسافر باکو و فینال یورو لیگ بودیم؟broken_heart.pngbroken_heart.pngbroken_heart.png

ارسال دیدگاه