بنیتز: شرایطی برای بازگشت به والنسیا وجود ندارد؛ با مارسلینو در ارتباط هستم

نویسنده:
بنیتز: شرایطی برای بازگشت به والنسیا وجود ندارد؛ با مارسلینو در ارتباط هستم

رافائل بنیتز سرمربی سابق خفاش ها به پرسش های رسانه plazadeportiva پاسخ داد که به بعضی از این پرسش ها اشاره می کنیم.

سال 2019 سالی حماسی برای خفاش های والنسیا است. آن ها امسال 100 ساله شدند. شما چه چیزهایی از دوران حضو خود از والنسیا و هواداران والنسیا یاد گرفتید؟

من یک خاطره فوق العاده از والنسیا و والنسیایی ها دارم. من تصویری از اشک شوق مردم در زمانی که ما قهرمان شدیم و با اتوبوس در سطح شهر حرکت می کردیم، دارم. به کلی، برای من والنسیا مقطع بسیار فوق العاده ای بود. حتم دارم که در ابتدای ورودم به والنسیا، هواداران زیادی نسبت به موفقیت سرمربی جدید شک داشتند ولی رفته رفته با کار ما آشنا شدند و از عملکرد ما تمجید می کردند.

چه چیزهایی در مورد شخصیت های باشگاه می دانستید؟

شاید در تیم های دیگر شخصیت های زیادی برای شناختن وجود نداشت ولی در والنسیا این چنین نبود. در ابتدا ما با پدرو کورتس و سپس با شادروان جایمه اورتی دیدار داشتیم. همینطور با مانوئل یورنته و در سوی دیگر با خاویر سوبیراتس و سپس با گارسیا پیتارچ. به طور کلی لحظات و ارتباطات خوبی وجود داشت، کارها خوب و با تنش پیش می رفت که البته جزئی از فوتبال است.

با در نظر گرفتن همه جوانب، کلیدی ترین لحظات برای شما برای مثال در رویارویی با تیم های رئال مادرید و بارسلونا چه لحظاتی بود؟

زمانی که ما به بازیکنان در ژانویه گفتیم که می توانیم قهرمان لیگ شویم و 7-8 امتیاز کمتر از رئال مادرید داشتیم، گام بلندی را برای موفقیت برداشتیم. بعضی از مردم می گفتند: «این بچه ها دیوانه اند». ولی زمانی که کار و نتایج ما را دیدند، ادعای ما را باور کردند و پذیرفتند که می توانیم قهرمان باشیم. بازگشت باراخا در نیم فصل دوم و رهایی از مصدومیت نقشی کلیدی برای ما داشتد. مجموعه ای از شرایط باعث شد تا تیم ما رشد بیشتری داشته باشد و با اعتماد به نفس بیشتر ادامه دهد. تیم های دیگری علاوه بر رئال مادرید و بارسلونا مانند دپورتیوو لاکرونیا و اتلتیکو مادرید، سویا و ویارئال از رقبای ما به شمار می رفتند.  هر تیمی می توانست شما را شکست دهد. حرف کلیدی برای تیم ما صحبت من بود که باید با آرامش و تداوم به راهمان ادامه دهیم.

با چشم انداز زمانه، کسب دوگانه در فصل 2004-2003 با والنسیا را چگونه ارزیابی می کنید؟

زمانی که ما نخستین قهرمانی لیگ را پس از سی و یک سال به دست آوردیم، دو فصل بعد کسب دومین قهرمانی تیم ما در لالیگا. اتفاقی که هنوز تکرار نشده است. کسب قهرمانی در لالیگا و جام یوفا در فصل 2004-2003 دیدنی و جذاب بود. اگر شما امروز به این قضیه نگاه کنید، از آن به عنوان یک موفقیت بسیار بزرگ یاد می کنید.

روزی که به والنسیا آمدید با توجه به بازیکنانی که آمدند و رفتند، فکر می کنید چه میراثی از تیم نایب قهرمان اروپا به شما رسید؟

خیلی خوش شانس بودم که تیمی که هکتور کوپر با آن کار کرده بود، به من رسید. ما در تلاش بودیم که هجومی تر بازی کنیم. والنسیا کلودیو پیوخو لوپز را در اختیار داشت که مدتی بود والنسیا را ترک کرده بود. میستا به مستایا آمد و گل های زیادی به ثمر رساند تا از این حیث خلا خاصی حس نشود. وقتی تیم پیروزی های زیادی به دست می آورد و شما تشنه پیروزی و پیشرفت بیشتر هستید، باید مراقب باشید تا از این روند دور نشوید. ما در فصل اول قهرمان لیگ شدیم و سپس دو فصل بعد موفق شدیم لیگ و جام یوفا را کسب کنیم. در واقع پس از کسب موفقیت، به شایستگی های بیشتری نیاز دارید چرا که خیلی دشوار است که در آن سطح بالا باقی ماند. اگر می خواهیم برنده باشیم، باید هر روز و از پایه، برنده باشیم.

در این سال ها، گزینه ای برای بازگشت به والنسیا، تماسی از سوی والنسیا یا پیشنهادی جدی از سوی والنسیا برایتان وجود داشت؟

طنزها و شایعاتی در این باره وجود داشت ولی چیزهای واقعی و درستی وجود نداشت. نه به این خاطر که میزان تمایل در این سال ها کم و زیاد می شده، بلکه به این خاطر که دیگر شرایطی برای بازگشت به والنسیا وجود ندارد. وضعیت به گونه ای نبوده که بتوان به صورت جدی به بازگشت به والنسیا اندیشید.

والنسیای امروز را چگونه ارزیابی می کنید؟

من رابطه بسیار خوبی با مارسلینو دارم. او دوست من است. حتی فصل گذشته در مورد چندین بازیکن صحبت کردیم. او فصل خوبی را رقم زد. اکنون شرایط سخت تر است و من همچنان با او در ارتباط هستم. باشگاه دارای مجموعه ای از مسائل است که توجه شما را جلب می کند. فصل گذشته فصل خوبی برای والنسیا بود.

هیچکس فرمولی برای موفقیت ندارد. شما فکر می کنید که اینکه همیشه در تلاش بودن برای کسب موفقیت، حائز اهمیت است؟

رمز موفقیت این است: تلاش سخت ولی با یک روش اصولی. شما باید کارها را با یک حس عادی انجام دهید و به مرور کمتر و کمتر مرتکب اشتباه شوید. ممکن است شما اشتباه کنید چرا که فوتبال لامپ یا مبل نیست؛ شما چند بازیکن به تیم می افزایید، چیزی که در فوتبال کاملا ملزم است و زمانی که شما موفق می شوید به این معناست که بازیکنان به خوبی با شرایط اخت شده اند. زمانی که موفق نمی شوید شاید به این معنا نباشد که تصمیمات اشتباهی اتخاذ شده است، بلکه به این معناست که مشکلات ورزشی و شخصی به خوبی حل نشده و نتیجه خوبی از تلاش تیم نگرفتید.

وارد بحث های شخصی شوم. شما ارتباطی با دوستان و آشنایان والنسیایی دارید؟

من و همسرم ارتباطی با بعضی از مردم آنجا داریم. ما چند نفر از بستگانمان ساکن والنسیا هستند. علاوه بر این با چند دوست روزنامه نگار در تماس هستم و این ارتباط را حفظ می کنیم.

آن ها در مورد باشگاه و شهر والنسیا چه چیزهایی به شما می گویند؟

پاکو میگل مربی بدنساز ما که در باشگاه کار می کرد، در مورد زندگی در والنسیا، زیبایی های شهر والنسیا و هر چیزی که فکر کنید، به ما اطلاعاتی می دهد. همچنین ما در مورد تیم با او صحبت می کنیم، در مورد تغییر مالکیت باشگاه و ورزشگاهی که گویی هیچ گاه ساخت آن به پایان نمی رسد!

شما از والنسیا دیدن می کنید؟

من دعوت نامه ای برای جشن صد سالگی والنسیا داشتم. با فرناندو گینر برای هماهنگی در این جشن صحبت هایی کردم. ولی به خاطر تمرینات و کارهایم در نیوکاسل نتوانستم در این جشن تاریخی شرکت کنم.

علاقه مند به مطالعه در زمینه فوتبال یا ورزش هستید؟

من معمولا در مورد روانشناسی ورزش ها یا مباحث مرتبط مطالعاتی دارم و برای آرام کردن یا پیشنهاد ایده های جدید به بازیکنانم استفاده می کنم. هرچند به طور کلی زمان زیادی ندارم چرا که یا مشغول کار هستم یا حمل و نقر و سفر.

چه چیزهایی را شما هیچ گاه در ارتباط با خانواده تان از دست ندادید؟

من همیشه با خانواده ام {دختران بنیتز متولد والنسیا هستند} آرام هستم. دختر بزرگم به همراه نامزد خود زندگی می کند و مستقل هستند. من میفهمم که آن ها راه خود را ساخته اند چرا که این قانون زندگی است.

بدترین و بهترین لحظات زندگی تان تاکنون چه لحظاتی بوده است؟

در سطح شخصی، طبیعتا بدترین لحظات، زمانی بود که خانواده یا دوستان خود را از دست می دهی یا یکی از آن ها با بیماری سختی دست و پنجه نرم می کند. یک زوج از اطرافیانم سرطان داشتند و خیلی روزهای سختی بود که همیشه به خاطر دارم. بهترین لحظات نیز مثلا قهرمانی ها با والنسیا، صعود با نیوکاسل به دسته برتر در حوزه کاری و در محیط خانواده مثلا زمانی که دخترم نمرات خوبی گرفت و موفق شد راهی دانشگاه شود یا زمانی که دیگران به شما پرش با اسکی را یاد می دهند.

اگر رافائل بنیتز را خارج از محیط فوتبال در نظر بگیریم، رافا چه کسی است؟

فوتبال به گونه ای است که از شما زمان زیادی می گیرد و ما سفرهای فوتبالی زیادی داشته ایم. با این چارچوب، به صورت کلی رافائل زمانی که در کنار خانواده اش است، کارهای عادی انجام می دهد، از چیزهای ساده آرامش می گیرد و از لحظات کوچک لذت می برد.

رافا آدم شوخ طبعی است؟

دیگر نه زیاد، چرا که سنی از من گذشته است. من جوک های زیادی را در گذشته تعریف می کردم. اکنون هم حرف های مزخرفی را با شوخی بیان می کنم و گاهی جوک های زیادی می گویم. ولی زمانی که باید آماده بازی شویم، خیلی جدی می شوم و حتی در کل روز عصبی به نظر می رسم ولی اینگونه نیست!

 

بازگشت

تاکنون دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده.
شما اولین دیدگاه را بنویسید.

ارسال دیدگاه