مصاحبه مفصل مهاجم قدیمی؛ لوپز: والنسیا خانه دوم من است؛ اوربان و دپول فوق العاده هستند

نویسنده:
مصاحبه مفصل مهاجم قدیمی؛ لوپز: والنسیا خانه دوم من است؛ اوربان و دپول فوق العاده هستند

کلودیو لوپز مهاجم سابق والنسیا در روز های گذشته دو مصاحبه با خبرگزاری سوپردپورته داشته است که به بخشی از آن اشاره می کنیم.

مهاجم آرژانتینی که با والنسیا نایب قهرمان اروپا شد، دو هفته پیش در بازگشت به مستایا صحبت هایی در مورد وضعیت فعلی والنسیا کرد. گفتنی است کلودیو لوپز در دو هفته گذشته، دو مصاحبه با خبرگزاری سوپردپورته داشته است که به اختصار به هردوی آن ها اشاره می کنیم. 

لوپز که اکنون مدیر ورزشی آخرین تیم دوران فوتبالش یعنی کولورادو راپیدز آمریکا است، از بازگشت به والنسیا ابراز خوشحالی کرد. شماره 7 سابق والنسیا گفت:

اکنون که در زمان استراحت لیگ آمریکا هستیم، آمده ام تا متدولوژی باشگاه های اسپانیا را یاد بگیرم، ایده ها و دیدگاه ها را با خود ببرم و با فرهنگ آمریکا هماهنگ سازم تا شاید با کمک تجربه ام بتوانم تفکر درباره فوتبال را بیشتر پیشرفت دهم و البته دوستانم را دوباره ببینم. پیمودن این مسافت بسیار عذاب آورد بود ولی به خاطر آخر فصل بودن با آرامش بیشتری این کار انجام شدامیدواریم والنسیا بیشتر از این عذاب و تلخی نکشد. آن ها می خواهند فوتبالی برای مردم بهتر بازی کنند. هر چیزی ممکن است فقط شما باید صبور باشید و به این کار اعتماد کنید. روی این تمرکز کنید و نگاهتان به پیش رو باشد. والنسیا خانه دوم من است. هر بار که فرصت حضور در بین مردم را پیدا می کنیم، احساس راحتی به ما دست می دهد. هیچ چیز در اینجا تغییر نکرده است. نگاه کنید چند سال رد شده است! به آفتاب نگاه کنید، این ذات والنسیا است. زمانی که بازیکن می فهمد که شهر، پشت اوست، با جسارت بیشتری به کارش ادامه می دهد و شجاع تر می شود.   

 چه چیزی از والنسیایی ها به یاد داری؟

هواداران والنسیا همیشه خودشان را با شرایط وفق می دهند و در همه حال از تیمشان پشتیبانی می کردند و تیمشان را تشویق می کردند. آن ها گاهی احساس بدی داشتند چرا که بعضی چیز ها را دوست نداشتند. این هواداران همیشه با تیمشان خواهند بود. 

در فصل 99-1998 زمانی که باشگاه قهرمان شد، شاید هیچکس فکر نمی کرد، والنسیا قهرمان جام حذفی شود...

فکر می کنم همه چیز بر اساس برنامه و کار پیش می رود. زمانی که نتایج رقم می خورند، مردم پشتیبانی و همراهی می کنند علی الخصوص مردم والنسیا که یکی از بهترین جذابیت های اسپانیا هستند. 

17 سال است از بازی والنسیا 6-0 رئال مادرید می گذرد...

بله... من تقریبا تمامی بازی ها را ( از روی علاقه ) به یاد دارم، مخصوصا بازی هایی که در مستایا انجام می شد. آن ها چیزهایی غیر قابل مقایسه هستند و همیشه در قلبم می مانند. خیلی خوشحالم که اینجا هستم تا تکامل و پیشرفت والنسیا را برای فصلی خوب در کنار والنسیانیستا ببینم. دوران حضورم در والنسیا، از مهم ترین دوران فوتبالی بود. بازی در والنسیا بخش بسیار خوبی از زندگی ام بود.  والنسیا همیشه در قلبم می ماند. 

ستاره سابق تیم ملی آرژانتین ادامه داد:

ما با موفقیت هایمان مردم را خوشحال کردیم و چیزی بهتر از این وجود ندارد. من پشتیبانی و حمایت مستایا را به یاد دارم، خیابان ها پر و شلوغ بود... جمعه هنگامی که مردم را دیدم با اینکه بیشتر آن ها را نمی شناختم ولی خوشحال شدم که آن ها را هنوز میبینم. 

مهاجم سابق لاتزیو ایتالیا خاطر نشان کرد:

ما راه بسیار خوبی را آغاز کردیم. پایه های خیلی خوبی طرحریزی شد و آن موفقیت ها در چند فصل برای والنسیا رخ داد. امیدوارم لوس چه دوباره آن تشکلات را طرح ریزی و تاسیس کند تا پیشرفت داشته باشد و به جایی برسد که شایسته است. 
 

پیوخو در پاسخ به این پرسش که مدیر ورزشی کولورادو راپیدز آمریکا بودن چطور بوده است، گفت:

هنوز کمی عجیب است! من از ابتدا به این سمت آمدم تا با روش های متفاوت را برای سیستم های آکادمی بیشتر آشنا شوم  و تلاشم را برای قراردادن ایده های ثبت شده، بکنم چرا که لالیگا بهترین لیگ دنیا است. خیلی مهم است که این سبک ارتباط را به لیگی انتقال دهی که باید خیلی زیاد از اینجا بیاموزد.

بازی کردن ساده تر است یا مدیریت؟

( خنده ال پیوخو ) . برای من فوتبال بازی کردن چیزی بود که عاشقشم بودم. اکنون اقتضای سن به بازیکنان و پروژه ها نگاه می کند، باید برای آن ها شرایط را برای بهترین نمایششان فراهم ساخت. در مجموع هم بازیکن و هم مدیر ورزشی باید تصمیماتی پیش از رخ دادن اتفاقات بگیرند. اکنون مسئولیت ها به اشتراک گذاشته شده اند. 

زیاد فوتبال نکاه می کنی؟

اکنون بیشتر از گذشته فوتبال نگاه می کنم ولی ساعات زیادی را سر کار هستم و از آنجا نگاه می کنم. هنگامی که به خانه می آیم، از حضور در کنار خانواده لذت می برم. پیش تر این یک تمرین بود در کنار مراقبت های شخصی و خانواده، حالا تلاش برای بهترین تقسیم زمان.

باشگاه سعی در قطع همکاری با بازیکنانی مثل نگردو دارد. به نظر شما چیست؟

به نظرم کار درستی است. فوتبال آمریکا همیشه چشم به بازیکنان اروپا دارد. بازیکنان زیادی برای غنی کردن لیگ و پیشرفت نسل جدید بازیکنان در اروپا هستند.

با گارسیا پیتارچ صحبت نکردید؟

نه نه... به سادگی استقبال می کنم از او. از دعوتش سپاسگزارم. با او کم صحبت کرده ام، فقط یاد آوری کردیم از بازیکنان قدیمی تیم مثل کورو تورس، بیورکلوند و ویسنته... 

صحبت هایی برای خرید گوستاوو گومز بازیکن لانوس به گوش می رسد. شناختی از او داری؟

بله. بازی او را دیده ام و فکر می کنم بازیکن جالبی است، خیلی جالب! او با لانوس قهرمانی خوبی را با تیمی منسجم به دست آورد، جایی که کار فردی بسیار موثر است ولی با تیم بسیار خوب اخت شد و در خط دفاعی جایگاه خوبی پیدا کرد، تا حدی که تیم های دیگر خواهان خرید او هستند. 

دو بازیکن عجیب آرژانتینی به نام های رودریگو دپول و لوکاس اوربان هنوز فهمیده نشده اند. تو آن ها را چطور ارزیابی می کنی؟

آن ها بازیکنانی فوق العاده هستند ولی نمی دانند که در این پروژه چگونه باید بازی کنند. چیزی که واضح است این است که آن ها بازیکنانی فوق العاده خوب هستند. 

گفتنی است لوپز آذرماه 93 نیز از این دو بازیکن پشتیبانی کرده بود.

فکر می کنی چه چیزی باعث شد والنسیا چنین فصلی را سپری کند؟

خیلی چیز ها اتفاق افتاد. باید اشاره کنم که در هر زمانی تیم و مربی در چه جایگاهی بوده اند. با تغییرات مربی گری، تصمیم گیری ها و نحوه چیدمان و تاکتیک ها هم تغییر می کرد و هر چیز پیچیده دیگری.

باشگاه می خواهد ارزش ها را به تیم برگرداند. چه چیزی می تواند والنسیا را نجات دهد؟

تیم. ساختن یک تیم بسیار مهم است و برای این والنسیا شما باید یک تیم بسازید. این مهم ترین چیز است و از پایه باید شروع شود. ما باید به مردمی که زمانشان را وقف فوتبال می کنند، نشان دهیم که می توانیم یک گروه یا تیم بسازیم.، با تلاش زیاد رسیدن به هرچیزی ممکن است. این تنها راه است. پایه و اساس کار، باور، عقیده و تلاش است.

فینال لیگ قهرمانان اروپا و اتفاقی که برای اتلتیکو مادرید افتاد... 

چیزی که من هم به آن فکر کردم. ما هم در همین مسیر بودیم ( آه ) دشوار است. شما آسیب زیادی می بیند ولی باید خوش بین بود.

فکر می کنی پاکو آیستاران و گارسیا پیتارچ می توانند والنسیا را احیا کنند و به اروپا بازگردانند؟

امیدوارم که بتوانند. همه ما در این خیال هستیم که والنسیا دوباره رو به بالا حرکت می کند و همانی می شود که می خواهیم. بازگشت به اروپا خیلی مهم است؛ با پشتیبانی و تشویقِ تمام کسانی که در این راه کار می کنند.  

تیمی که فصل آینده در اروپا خواهد بود، لسترسیتی است که با رانیری قهرمان انگلیس شد...

آره! برای من شگفت انگیز بود با توجه به هزینه ای که لستر در برابر سایر تیم های لیگ گرده بود، موفق شد با رانیری به تیم های دیگر و فوتبال سیلی بزند. موفقیت و تلاش در این تیم است و این بر هیچکس پوشیده نیست. او فاتح لیگی شد که شایسته اش بود. 

برخی شما را با جیمی واردی مقایسه می کنند..

بله من هم شنیده ام. خوشحالم که نمایشم در دنیای فوتبال طوری بوده که از من یاد می شود. 

در والنسیا از نمایش های سانتی مینا در برابر بارسلونا صحبت می کنند...

بله! من دو بازی را دیدم. خوشبختانه سانتی دارد از من بهتر می شود. او می تواند بیشتر از یک گل به بارسلونا بزند.

چیزهای ناامید کننده ای در این روزها در والنسیا دیده ای؟

آره ولی طبیعی است. والنسیا سالهاست که قهرمانی و افتخاری به دست نیاورده و این طبیعی است که این شرایط برای مردم حکم فرما باشد. ولی مردمی را هم دیدم که آدم فکر می کند والنسیا همیشه یک تیم سازمان یافته در دنیا بوده و هست ( بیشتر از آنجه که اکنون هست ) . این مهم است که باشگاه بر اساس حمایت برای رسیدن به چیز های خوب پایه گذاری شود. ما باید تلاش کنیم تا آن ها احساس خوشحالی داشته باشند.

و فکر می کنی که پروژه پیتر لیم، آن ها را خوشحال می کند؟

قضایا این گونه به نظر می رسد ولی باید صبر کنیم و صبور باشیم. می دانم که زمان زیادی از این نمی گذرد. باید باور داشته باشید به چیز هایی که در آن کاری از دست شما ساخته نیست.

با بازیکنان والنسیا ارتباط داری؟

من با پاکو کاماراسا صحبت می کنم و همینطور با گایزکا مندیتا بدون اینکه مندیتا را ببینم. با آرژانتینی ها هم ارتباطم حفظ شده و خیلی زیاد با آن ها در ارتباط هستم.

خاطرات والنسیا را به خاطر داری؟

همه شان را! من و والدینم زمانی که از والنسیا صحبت می کنیم، احساساتی می شویم و بسیار برایمان خاطره انگیز است. باور نکردنی است! می خواهم چیزی را به موزه بفرستم، کفش هایم در فینال کوپا دل ری. حتی اگر آن ها بد هستند، من کفش های فینال لیگ قهرمانانم در پاریس را هم دارم. 

والنسیا هیچ بازیکنی را در لیست تیم ملی اسپانیا در یورو 2016 ندارد.

بله می دانم. پاکو آلکاسر در لیست های قبلی بود ولی در پایان به خاطر نمایش تیمش جریمه شد.

به عنوان سوال آخر! به ملاقات والنسیا برگشتی برای کولورادو راپیدز؟

خوشبختانه ما رابطه ای دوستانه داریم. چیزهای زیادی برای به اشتراک گذاشتن وجود دارد و ما چیزهای زیادی را باید از اینجا با خود حمل کنیم. چیزی که آن ها در زیرساخت فوتبال خود دارند را ما باید تهیه کنیم و با دیدگاه هایشان راهی را آغاز کنیم که با این سفر ها می تواند هموار شود. اینجا والنسیا، مستایا است. ما در مورد تاریخ و فرهنگ فوتبال صحبت می کنیم که آن ها هرگز نداشته اند چرا که کشورشان ربطی به فوتبال ندارد.

بازگشت
فرشاد فرخی

واقعا اسطوره ای بود

 

همیشه جای خالی یه آرژانتینی خوب احساس شده تواین 4 ساله اخیر..پیاتی اونقدرا خوب نبوده....اخرشم قرضی رفت اسپانیول

 

نمیدونم چه سیستمیه..ولی یه آرژانتینی خوب بگیرن شاید درست شه همه چی!

 

ارسال دیدگاه