یادداشت اختصاصی؛ معمای برخی از بازیکن های والنسیا؛ اعتماد یا انقضا؟

نویسنده:
یادداشت اختصاصی؛ معمای برخی از بازیکن های والنسیا؛ اعتماد یا انقضا؟

بعد از فصل کابوس واری که والنسیا در رقابت های داخلی سپری کرد اکنون اوضاع این تیم در حال حاضر از هم گسیخته به نظر می رسد. با منسوب شدن پاکو آیستاران به عنوان سرمربی دائم، حالا طرفداران والنسیا به اندیشه ای جز موفقیت نمی نگرند بی آنکه مدیریت های نا متوازن تیم را تحمل کنند. در فصلی که گذشت انتقادات زیادی به بسیاری از بازیکنان والنسیا می شد از خط دروازه تا نوک حمله انتقادات شکل می گرفت تا جایی که حتی طی مقطعی بازیکنان والنسیا به جرم کم کاری کردن در زمان گری نویل متهم شدند. با این وضعیت به نظر می رسد هنوز کادر فنی باشگاه و حتی خود بازیکنان هم نمی داند که آینده شان به کجا سمت سوق می گیرد اما آنچه پیداست بعضی از بازیکنان تکلیفشان نسبت به بقیه به وضوح روشن تر است. در این میان می توانیم به بازیکنانی نظیر رودریگو مورنو، آلوارو نگردو، پابلو پیاتی و وضعیت مبهم ژوآ کانسلو اشاره کنیم که همگی درهای خروجی باشگاه را مقصد خود شاید انتخاب کنند. اما واقعا این انتقادات و هجمه علیه این بازیکنان منطقی به نظر می رسد؟

در پاسخ به این سوال بد نیست به روند این بازیکنان طی فصل نگاه کنیم، رودریگو مورنو خرید گران قیمت باشگاه والنسیا که با امیدهای زیادی پا به مستایا گذاشت کمی بدشانس بود و طی همان روز های اول دچار مصدومیت های زیادی شد. این بازیکن اسپانیایی نتوانست آنجور و شاید راه عمو زاده های خود یعنی تیاگو و رافینیا را ادامه دهد اما وقتی به همین دوبازیکن اسپانیایی نگاه می کنیم، می بینیم که همین دوبازیکن هم با مصدومیت های زیاد مواجه شده اند و مانند مورنو آمار ضد نقیضی از خود در تیم های مختلف خود به جای گذاشته اند با این اوصاف به این نتیجه می رسیم که تمام فشار روی این بازیکن اسپانیایی قیمت بالای اوست گرچه این بازیکن استعداد بی نظیری دارد اما واقعیت امر این است شاید پاکو آیستاران مربی نیست که بتواند این بازیکن را دوباره احیا کند. شاید ترک مستایا به سود این رودریگوی 25 ساله باشد.

بازیکن دیگری که به درهای خروجی باشگاه بسیار نزدیک است، پابلو پیاتی پسر فانتری آرژانتینی است که طی دوران حضور خود در والنسیا می توان گفت به نسبت لحظات خوشی و به یادماندنی در کنار ستاره های قدیم این تیم داشته است. پیاتی که مقطعی پدیده ی فوتبال آرژانتین محسوب می شد در سن 22 سالگی به والنسیا آمد و خیلی زود لقب آیمار جدید لوس چه هم از آن خود کرد اما طی روندی که این بازیکن داشت مصدومیت های زیادی گریبان گیر او شد و نتواست آن جور و شاید برای تیمش به میدان برود و دیگر هیچوقت نتوانست پس از مصدومیت های خود به دوران طلایی سابقش بازگردد. هرچند که این بازیکن 27 ساله است و مصدومیت های زیادی را دارد اما تجربه نشان داده است که به خوبی می تواند به تیمش کمک کند و اکثر هواداران این تیم دوست ندارند پسر بی حاشیه ی قدیمی این تیم، مستایا را ترک کند با این همه ی این ها باید دید پاکو آیستاران چه تصمیمی برای آینده ی او خواهد گرفت.

بازیکن دیگری که احتمالا باشگاه را ترک خواهد کرد آلوارو نگردوی 30 ساله خواهد بود. نگردو مهاجم کارکشته سال های نه چندان دور فوتبال والنسیا به روزی افتاده است که نیمکت نشین شده است. این بازیکن 30 ساله که همواره در تیم ملی اسپانیا و در تیم های باشگاهی که حضور داشته مهاجم زهر داری نشان داده است به وضوح این را هم در دوران افت خود در والنسیا نشان داده است حتی با وجود اینکه نیمکت نشین بوده است. نگردو بعضا گل هایی می زند که شاید هیچ مهاجمی در سطح لیگای اسپانیا هم نتواند بزند گل های ارزشمند و زیبایی این بازیکن در فصل کابوس وار خود زده است. تعداد بازی هایی که نگردو نیمکت نشین بوده است بیشتر از بازهای فیکس او بوده است با این حال این مهاجم در فهرست تعویض طلایی های لالیگا قرار گرفت و همچنین در جدول بازیکن هایی قرار گرفت که بیشترین گل 3 امتیازی را در تیم خود به ثمر رسانده اند، درکنار بازیکن هایی همچون آنتوان گریزمان، لیونل مسی، نیمار، سوآرز و ..... جالب است که کریستیانو رونالدویی که در رئال مادرید 37 گل در لالیگای اسپانیا به ثمر رساند فقط نیمی از گل های او بار ارزشمند 3 امتیازی برای تیمش را به دنبال داشته است یا به نوعی گلی که موجب به کسب پیروزی تیمش شود اما نگردو بیش از 60% گل های خود ارزشمند بوده است یعنی یا موجب شده تیمش را به پیروزی یا از باخت نجات دهد. وقتی این موضوع را در حوطه ی جدول و وضعیت کابوس وار والنسیا می گذاریم می بینیم ارزش این گل ها بیشتر از قبل حتی با ارزش تر می شود تا جایی که شاید حتی اگر نگردو نبود نه والنسیا به دور حذفی لیگ قهرمانان اروپا صعود می کرد و در پی آن سود مالی خوب کسب می کرد و حتی شاید این تیم سقوط می کرد! اگرچه برخی معتقدند رقم نگردو نسبت به کارش در تیم گران است اما واقعیت امر این است که چنین مهاجمی که جزو مهاجمان خوب اخیر فوتبال اسپانیا بوده است با رقمی به مانند 15 میلیون یورو یا 20 میلیون یورو یقیقا بازی نمی کند.

ژوآ کانسلو بازیکن دیگری است که شاید باشگاه را ترک کند. کانسلو جزو معدود بازیکن های خوب این فصل والنسیا بود. این بازیکن پرتغالی در دوران گری نویل احیا شد و بعضا بازی های فوق العاده ای را از خود به نمایش می گذاشت، حالا با این بازی های خوبی که کانسلو در این فصل از خود به نمایش گذاشته مورد توجه چندین باشگاه بزرگ اروپایی از جمله بارسلونا قرار گرفته است. کانسلو به خوبی استعداد خود را به طرفداران والنسیا نشان داده است اما این بازیکن بشدت مورد توجه مسئولان بارسلونا قرارگرفته است و هیچ بعید نیست جوردی آلبای دیگر از این بازیکن خوش نقش پرتغالی در آید.

بازگشت
سید محسن علوی زاده

مرسی.... خسته نباشی wink_smile.pngregular_smile.png

ارسال دیدگاه