آیستاران، دومین اقدام پیتارچ گارسیا؛ بازگشت سزار سانچز: در مورد پیشنهاد آیستاران، یک ثانیه هم فکر نکردم!

نویسنده:
آیستاران، دومین اقدام پیتارچ گارسیا؛ بازگشت سزار سانچز: در مورد پیشنهاد آیستاران، یک ثانیه هم فکر نکردم!

پس از کش و قوی های فراوان سرانجام پاکو آیستاران سرمربی فصل آینده والنسیا شد.

بعد از مطرح شدن نام مربیانی مثل مانوئل پیگرینی، کیکه سانچز فلورس، خوان ده راموس، خوزه مورینیو و پاکو آیستاران در پایان سرمربی موقت خفاش ها ، با تمدید قرارداد تا تابستان 2018 هدایت والنسیا را بر عهده گرفت. آیستاران که در دهه گذشته نیز دستیار رافائل بنیتز در والنسیا و در مقطعی نیز مربی بدنساز والنسیا بود، اکنون برای نخستین بار به تنهایی مسئولیت هدایت والنسیا را نه به صورت موقت بر عهده دارد. این مربی 53 ساله پیش علاوه بر فعالیت در تنریف، والنسیا و لیورپول به عنوان دستیار رافائل بنیتز، در تیم های تکوس استودیانتس و سانتوس لاگونا مکزیک و مکابی تل آویو سرمربی گری کرده است. آیستاران پس از کسب این سمت، این رخداد را برآورده شدن آرزو و رویایش تلقی کرد.

با توجه به اینکه وضعیت فعلی والنسیا، وضعیتی خوب به شمار نمی رود، شاید ماندن آیستارانی که رگه هایی از پیشرفت و بهتر شدن در کارش دیده می شود، انتخاب بدی نبود هرچند که به هیچ گونه ای نمی توان پیش بینی کرد که چه فصلی در انتظار باشگاه است آن هم حالا که هنوز مشخص نیست چه بازیکنانی در والنسیا می ماند و چه بازیکنانی از لوس چه خارج می شوند. شاید در پایان فصل نقل و انتقالات بتوان پیش بینی کرد ولی اکنون به نظر نمی رسد چنین چیزی معقول باشد.

آیستاران در نخستین اقدام رسمی خود، سزار سانچز دروازه بان سابق خفاش ها را به عنوان دستیار اول خود انتخاب کرد. شایان یاد آوری است که فیل نویل، دستیار سابق نونو اسپیریتو و گری نویل نیز از والنسیا جدا شد.

سزار که در دوران بازی اش یک بازیکن کاملا در اختیار تیم و بی حاشیه بود، از زمستان 2008 تا تابستان 2011 دروازه بان خفاش ها بود. این مرد 44 ساله که در این سالها به گذراندن دوره های مربی گری پرداخته، در مورد بازگشت به والنسیا گفت:

خوشحالم که به والنسیا بازگشتم. من در والنسیا تجربه ای حرفه ای را سپری کردم. من علاقه زیادی به شهر و باشگاه والنسیا دارم. من پر از عشق، احترام و تحسین برای باشگاه و شهر والنسیا هستم. با اشتیاق زیادی به اینجا آمدم و چالشی بسیار خوب برای من است. بخشی از این پروژه بودن به عنوان دست راست پاکو آیستاران، مسئولیتی برای من است. خیلی دوست دارم بتوانم به والنسیا، آیستاران و باشگاه کمک کنم و مفید واقع شوم.

سزار سانچز از گذشته با آیستاران آشنایی دارد؛ همانطور که پیش تر گفته شد، در مقطع دوم حضور آیستاران در والنسیا به عنوان مربی ( دوران سرمربی گری اونای امری) ، سزار و آیستاران با یکدیگر کار کرده اند. سزار در ادامه گفت:

من پاکو را از گذشته می شناسم. ما با هم چند سالی است که در ارتباط هستیم و به او اعتماد زیادی دارم. ما فهم فوتبالی مشابهی داریم. سال گذشته فرصت حضوری یک هفته ای در اسرائیل را داشتم و از نظرات و ایده های او بسیار هیجان زده شدم! وقتی به من درخواست داد تا دستیارش باشم، حتی یک لحظه هم فکر نکردم!

گفتنی است سانچز در کنار دیوید کاندا و خوزه مانوئل اوچوتورنا دستیاران پاکو آیستاران خواهند بود و خوزه ویلا مربی بدنساز تیم و سالوادور گونزالز ملقب به وورو نیز سرپرست تیم خواهند بود.

آیستاران سرمربی شد و سزار سانچز دستیار اصلی او. این دومین اقدام پیتارچ گارسیا، مدیر ورزشی والنسیا بود. پیتارچ در اقدام نخست خود در والنسیا گری نویل را از والنسیا اخراج کرد و اکنون با انتخاب آیستاران باید منتظر بمانیم و ببینیم این اقدام او نیز نمره قبولی میگیرد یا خیر. با توجه به اینکه اسامی زیادی برای هدایت والنسیا مطرح می شدند و به جز دو سه نام، بقیه گزینه ها در سطح آیستاران بودند، شاید این اقدام را بتوان توجیه کرد و از طرف دیگر با توجه به وضعیت فعلی تیم شاید بهتر باشد یکی دو فصل تیم با آیستاران به ثباتی مثبت برسد و بعد از آن باشد که یک مربی بهتر به والنسیا بیاید اینگونه شاید به آینده های بهتر در مستایا بتوان امیدوار تر بود. نکته دیگر اینکه آیستاران در ماه های گذشته در والنسیا مربی گری کرده است و با تمامی بازیکنان و شرایط تیم آشناست و دیگر نیازی نیست تا دو ماه صبر کنیم تا برنامه هایش را در تیم عملی کند. کاری که در زمان نویل انجام شد و تا دو ماه نخست کسی در مورد خوب یا بد بودن عملکرد نویل نظر نمی داد و در پایان وقتی والنسیا به لبه پرتگاه نزدیک شده بود، با وی قطع همکاری شد. این داستان ها و توجیه ها دیگر برای آیستاران صادق نخواهند بود و از همان هفته اول لالیگا همه انتظار بازی زیبا و نتیجه ای قابل قبول را دارند. هرچند فراموش نکنیم موفقیت در نقل و انتقالات تا حد زیادی می تواند انتظارات هواداران را بالا و پایین کند. گفتنی است آیستاران هدف خود در فصل اول را کسب سهمیه لیگ قهرمانان اروپا خطاب کرده است. فصلی که والنسیا تنها در بازی های داخلی حاضر است و فرصت زیادی برای هر بازی وجود دارد.

نکته آخر در مورد انتخاب آیستاران به عنوان سرمربی که بیشتر مایه طنز گونه و بهتر بگویم طنز تلخ دارد این است که مخالفین این انتخاب شاید بهتر باشد خدا را شکر کنند که دیگر خبری از دوستان پیتر لیم و خورخه مندز نبود و خواسته ها و تمایلات شخصی، برای یک باشگاه و هواداران میلیونی آن در سراسر جهان تصمیم گیری نکرد. عملکرد آیستاران در هفته های باقی مانده لالیگا، دست کم می توان گفت که بد نبود و تبدیل تیمی که گزینه سقوط به دسته پایین تر بود به تیمی که نیم نگاهی به کسب سهمیه لیگ اروپا دارد، حداقل و شاید حداکثر کار آیستاران بود، صرف نظر از بازی و نتیجه خوب در برابر رئال مادرید، بارسلونا و سویا که هیچگاه در دوران گری نویل یا نونو اسپیریتوِ این فصل، رخ نداد.

هرچند علاوه بر این ها، خرید و فروش بازیکنان نیز نقش پررنگی در ارزیابی عملکرد خسوس پیتارچ دارند. به ویژه داستان خروج دیگو آلوز، دروازه بان شماره یک تیم می تواند نقش زیادی بر ارزیابی این عملکرد داشته باشد.

بازگشت

تاکنون دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده.
شما اولین دیدگاه را بنویسید.

ارسال دیدگاه