خودکشی خفاشِ بال شکسته در دنیایی دیگر

نویسنده:
خودکشی خفاشِ بال شکسته در دنیایی دیگر

روز گذشته باشگاه والنسیا رسما خبر اخراج گری نویل سرمربی انگلیسی والنسیا را منتشر کرد.

نویل که آذر ماه پس از استعفای نونو اسپیریتو سانتو، به طرز عجیبی سرمربی والنسیا شد، طی این 4 ماه 28 بار روی نیمکت والنسیا نشست و 37 امتیاز کسب کرد ( با احتساب تمامی جام ها ) . نویل در لالیگا در 16 بازی تنها 14 امتیاز کسب کرد و والنسیا را کاندیدای سقوط به دسته پایین تر کرد. روز اولی که وی به والنسیا آمد، هدف کسب امتیازات لازم برای رسیدن به مسابقات اروپایی بود. نویل نه تنها موفق به انجام این کار نشد بلکه آمارهایی منحصر به فرد را به جا گذاشت. طبق تصویر زیر، گری نویل بدترین سرمربی انگلیسی تاریخ لالیگا به شمار می رود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

عملکرد نویل در مسابقات اروپایی با شکست در مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا در مستایا برابر المپیک لیون شروع شد تا به لیگ اروپا سقوط کند. در لیگ اروپا رقیب راپید وین اتریش شد و موفق شد در مجموع دو بازی 10 گل ( 6-0 و 4-0 ) به ثمر برساند و رکورد لیگ اروپا را جابه جا کند. شاید تنها رکورد و نمایش بی چون و چرای گری نویل در والنسیا همین 10 گل به راپید وین بود.

عملکرد ضعیف نویل در لالیگا و قابل قبول در جام حدفی این توجیه را به میان آورد که بازیکنان تلاش چندانی در لالیگا برای کسب پیروزی نمی کنند و تمام توان خود را در جام حذفی گذاشته اند. نویل در بازی رفت نیمه نهایی مقابل بارسلونا در مرحله نیمه نهایی کوپا دل ری با چیدمانی کاملا تدافعی به میدان آمد و نمایش تیمش در میدان به گونه ای بود که بیننده خیلی سریع به این نتیجه می رسید که نویل برای کمتر گل خوردن به میدان آمده است. همین گونه هم شد؛ والنسیا در پایان با نتیجه 7-0 مغلوب بارسلونا شد تا رکورد دردناک دیگری در تاریخ والنسیا ثبت شود. رکوردی که معلوم نیست چند سال یا چند دهه پابرجا خواهد بود.

پس از این شکست تحقیر آمیز، انتقاد ها از نویل به اوج رسید. مصاحبه های خسوس گارسیا پیتارچ مدیر ورزشی والنسیا نشان از قطع همکاری با گری نویل داشت تا حدی که نام چند جانشین از جمله رافائل بنیتز به عنوان جانشین نویل به میان آمد. اما پس از جلسه پیتر لیم با پیتارچ، قرار بر این شد که نویل یک هفته دیگر سرمربی والنسیا بماند و در صورتی که نخستین پیروزی اش در لالیگا ثبت نشود، از نیمکت والنسیا اخراج شود. دیدار والنسیا – اسپانیول در پایان با نتیجه 2-1 به پایان رسید تا هواداران بعد از مدتها در مستایا یک بازی زیبا مشاهده کنند و نویل در سمت خود ابقا شود. پس از این پیروزی گری سه پیروزی دیگر به دست آورد تا به نظر برسد ثبات به والنسیا حاکم شده است. اما همان روند قبلی در مستایا حاکم شد.

در مرحله یک هشتم نهایی لیگ اروپا، گری نویل در سن مامس بیلبائو 1-0 شکست خورد ولی در بازی برگشت، آنجا که احساس، شور و هیجان در مستایا بود، خفاش ها نمایش بسیار خوبی داشتند و 2-1 پیروز شدند اما این برای صعود کافی نبود. دیداری که آریتز آدوریز در حالی که گل صعود تیمش را در دقایق پایانی به ثمر رساند، به احترام هواداران تیم سابقش خوشحالی نکرد تا حرکتی مانند پدراگ میاتوویچ بازیکن سابق لوس چه که پس از خروج از والنسیا، در سال 2000 با پیراهن فیورنتینا پس از باز کردن دروازه والنسیا، خوشحالی نکرد را انجام دهد.

پس از این بازی، باز هم شرایط به روال قبلی بازگشت شاگردان نویل در دیدار برابر سلتاویگو در مستایا شکست خوردند تا اختلاف تیم تا منطقه سقوط بسیار کم شود.

پس از این مسابقه، نوبت فوتبال ملی رسید. فرصتی بسیار خوب برای تیم ها که بتوانند در این مدت حدودا دو هفته ای به تمرین بیشتر برای جبران باشند. متاسفانه یکی از دلایل ضعف والنسیا تحت هدایت نویل همین مسئله است که سرمربی تیم به جای اینکه در اندیشه حل مشکلات تیم باشد، مشغول هماهنگی و برنامه ریزی برای سفر به انگلیس و آلمان است. گری نویل سرمربی گری والنسیا را پذیرفت و از طرف دیگر، از سمت خود در کادر فنی انگلیس کناره گیری نکرد و حتی در این برهه حساس برای والنسیا، از اسپانیا خارج شد و به کادر فنی تیم ملی انگلیس برای دو بازی دوستانه افزوده شد. با توجه به نبود تصمیم گیرنده اصلی تیم در تمرینات تیم، بعید است که وضعیت تیم تغییر کرده باشد و این سایر رقبا بودند که از این 10 روز برای جبران نتایج گذشته خود استفاده کردند.

همه ی این ها، همه ی این ها، کنار هم جمع شد تا مسئولان والنسیا، به انتخاب اشتباه خود پایان دهند و گری نویل را از نیمکت والنسیا اخراج کنند. هرچند نمی توان از نقش پررنگ گارسیا پیتارچ مدیر ورزشی والنسیا در اتخاذ این تصمیم چشم پوشی کرد. نویل نتایجی گرفته بود که در 30 سال گذشته بی سابقه بود. در فصل 86-85 میلادی والنسیا با کسب نتایجی مشابه نویل به دسته پایین تر سقوط کرد که در فصل بعدی با روی کار آمدن مرحوم آلفرد دی استفانو به لالیگا بازگشت. با توجه به 8 بازی باقی مانده والنسیا در لالیگا و اینکه هنوز دیدار با تیم هایی همانند بارسلونا، رئال مادرید، ویارئال و سویا باقی مانده است، شاید بتوان به اقدام باشگاه مبنی بر اخراج گری نویل حق داد. انتخابی که از روز اول اشتباهی واضح بود.

اینکه گری نویل و نونو اسپیریتو سانتو دوستان پیتر لیم و خورخه مندز با خرجهایی نجومی وضعیت والنسیا را به این روز کشاندند، در یک صفحه حرف نمی گنجد و از طرفی در جایگاهی نیستیم که تقصیر هر فرد را دقیق تعیین کنیم. هرچقدر اشتباه داوری، مصدومیت ها و بدشانسی ها موثر باشند ولی تعیین کننده یک فصل ناکامی تیم نیستند. آن هم برای تیمی که بیشترین خرج تاریخش را کرده است. هرچند منکر مشکلات تیم نمی شوم ولی مشکلات آنقدر بزرگ نبود که بتوان عملکرد اسپیریتو و نویل را توجیه کرد. یک مربی بهتر می توانست نتایج بهتری بگیرد ولی مشخصا این تیم در حد و اندازه های رقابت برای قهرمانی نبود، فقط اسحتقاق رتبه بالاتر و نمایش هایی بهتری را دارد.

والنسیا تبدیل به تیمی شده است که سایر تیم ها پیش از شروع بازی 3 امتیاز از دیدار برابر والنسیا را کنار گذاشته اند. تبدیل به تیمی شده است که دیگر تماشای بازی هایش مو به تن سیخ نمی کند و لذت خاصی به والنسیانیستا نمی دهد. تیمی که امروز تا حدی در منجلاب باندبازی و رفیق بازی فرو رفته که همگان مشکل تیم را پایه ای می دانند در حالی که این ثمره تلاش گری نویل در والنسیا بود تا مشکلات والنسیا اینگونه به چشم بیاید در حالی که ما شاهد چنین شرایطی در والنسیا در دوران مائوریسیو پیگرینو و میروسلاو جوکیچ بودیم که پس از خروج این دو ارنستو والورده و آنتونیو پیزی تا حد زیادی موفق به ایجاد شوکی قوی در تیم شدند تا تیم به باتلاق سقوط نزدیک نشود.

اینکه مائوریسیو پیگرینو و والورده در فصل 2013-2012 و میروسلاو جوکیچ و آنتونیو پیزی در فصل 2014-2013 با خرجی بیست میلیون یورویی عملکردی بهتر از گری نویل داشتند، را امروز می فهمیم. امروز می فهمیم که مدیریت امثال مانوئل یورنته با آن همه ایرادی که بر او وارد بود، با مدیریت پیتر لیم، تاجر بزرگ و خورخه مندز، مدیر برنامه های سودجو چقدر متفاوت است. چقدر نسل قبلی مدیران و مربیان از داشته های خود بهتر استفاده می کردند و چگونه از کمترین ها، نمایشی متوسط می ساختند. اما امروز چیزی که در والنسیا شاهد هستیم، مهره هایی سوخته که تعهد خاصی نسبت به پیراهن خود ندارند. یا گری نویلی که شاید تا پیش از ورود به والنسیا بیشتر بازیکنان والنسیا را هم نمی شناخت.

بر خلاف تصور و پیش بینی ها، والنسیا از روزی که پیتر لیم را به عنوان مالک خود پذیرفت، دو فصل کاملا متفاوت را به خود دیده است. یک فصل کسب رتبه چهارم و این فصل هم دست و پا زدن برای نیمه جدولی شدن. چیزی که نیاز به خرج های چند صد میلیونی نداشت. والنسیا با بدترین شرایط مالی توانسته بود به چنین رتبه هایی برسد و در واقع میانگین نتایج مدیریتِ نسبتا فوتبالی از میانگین نتایج مدیریت بر مبنای باندبازی، بهتر بود.

  به خاطر داریم هنگامی که لیم مالک والنسیا شد، تیم آنتونیو پیزی پس از صعود تا مرحله نیمه نهایی لیگ اروپا، رتبه هشتم لالیگا را کسب کرد تا والنسیا پس از 19 سال در هیچ رقابت اروپایی حاضر نشود. لیم با بزرگنمایی بیش از حد این قضیه، پیزی را از والنسیا اخراج کرد تا نونو اسپیریتو سانتو دوست بیست و چند ساله خورخه مندز سرمربی والنسیا شود و این فصل می بینیم رفقای پیتر لیم و خورخه مندز با بیشترین خرج تاریخ باشگاه، تیمی ساخته اند که برای بقا تلاش می کند.

اکنون منتظر بازی هایی به مراتب بهترِ پاکو آیستاران، سرمربی موقت خفاش ها در 8 بازی باقی مانده هستیم. شاید عملکرد آیستاران باعث شود تا مربیان و بازیکنان نام آشنا در فصل بعدی به مستایا بیایند. چرا که با قوز بالا قوزی که گری نویل در والنسیا ایجاد کرد، مسئولیت نجات والنسیا بیش از پیش سختتر و ترسناکتر شده است.

در فصل 2008 - 2007 رونالد کومان در لالیگا عملکردی بسیار ضعیف داشت اما در جام حذفی قهرمان کوپا دل ری شد که در پایان نتوانست وضعیت والنسیا در لالیگا را بهبود بخشد و وورو سرمربی موقت والنسیا شد و خفاش ها را از رتبه های آخر جدول به رتبه دهم جدول رساند. در این مورد که عملکرد نویل در والنسیا بهتر بوده یا رونالد کومان هلندی نیز می توان ساعتها صحبت کرد که اکنون خارج از بحث اصلی ما به حساب می آید اما یقینا نمی توان این دو مربی را در لیست بهترین مربی های والنسیا در دهه های گذشته قرار داد.

امید است تا با عبرت از اشتباهات قبلی دیگر شاهد انتشار اخبار ورود و خروج امثال گری نویل نباشیم. شاهد خواندن 5 گزینه سرمربی گری والنسیا و در پایان روی کار آمدن نفر ششم در والنسیا نباشیم. بلایی که پیتر لیم آذر ماه 94 با بالا و پایین کردن نام چند مربی و در پایان انتصاب رفیق خود بر سر والنسیا آورد را می توان به گونه ای دیگر تعبیر کرد. تعبیری که این خفاش با بالی شکسته، احساس می کند در تابستان 2014 با اعتماد به تاجر سنگاپوری، مرتکب گناه خودکشی شده است. خودکشی پس از وارد شدن به دنیایی دیگر که دیگر مشکل مالی حس نمی کند ولی هدف پروازش تغییر کرده تا جایی که دلش برای 3 سال پیشش تنگ شده است.

بازگشت
سید حسین علوی زاده

خیلی خوب بود!

آخرش نویل باید مثه مهران مدیری تو مرد هزار چهره گریه می کرد و می گفت:

من فقط اشتباهی بودم!

cry_smile.png

سبحان

نویل با اختلاف بدترین مربی 20 سال گذشته والنسیا بود... خدا رو شکر که رفت... حالا تغییر رو حس می کنیم هم تو روند بازی و هم تو نتایج...

 

ارسال دیدگاه