به مناسبت تولد نخستین غیر اسپانیایی تاریخ والنسیا؛ فاس ویلکس

نویسنده:
به مناسبت تولد نخستین غیر اسپانیایی تاریخ والنسیا؛ فاس ویلکس

21 مهر، زادروز فاس ویلکِس مهاجم قدیمی باشگاه والنسیاست. این بازیکن در سن 82 سالگی و در 24 مرداد 1385 از دنیا رفت.

سرفاس ویلکِس معروف به فاس ویلکس نخستین غیر اسپانیایی تاریخ باشگاه والنسیاست. ویلکس در 21 مهر 1302 شمسی در روتردام هلند چشم به جهان گشود. سرفاس فوتبال خود را از تیم خِرخِس روتردام کشورش آغاز کرد و در 22 سالگی به تیم اصلی رسید. وی در تیم اصلی خرخس در 71 بازی 49 گل به ثمر رساند و مورد توجه مسئولان اینتر میلان ایتالیا قرار گرفت. اکنون او یک ملی پوش گلزن بود و با اعتماد به نفسی قابل توجه کشورش را به مقصد شهر میلان ترک کرد. آمار گلزنی او در اینتر هم قابل توجه بود، ویلکس در 95 بازی، 47 گل به ثمر رساند و راهی تورینو شد. در یک فصلی که در تورینو بازی کرد، موفقیت زیادی کسب نکرد و تنها 12 بار برای این تیم بازی کرد و موفق شد 1 گل به ثمر برساند. وی در زمان حضورش در ایتالیا برای نخستین بار فرصت بازی در مستایا را به عنوان رقیب پیدا کرد. در آن زمان ادواردو کوبلس دبیر فنی والنسیا بود و پس از مشاهده استعداد های ویلکس تصمیم به جذب وی گرفت. 

ویلکس به والنسیا آمد. این اتفاق بزرگی در تاریخ والنسیا به شمار می رفت. نخستین بازی او با پیراهن والنسیا 29 شهریور1332 مقابل ریسینگ سانتاندر در ال ساردینرو بود. نخستین بازی او در مقابل هواداران والنسیا هفت روز بعد انجام شد. فاس ویلکس در 3 فصل رویایی در مستایا موفق شد در 62 بازی 38 گل به ثمر برساند. سبک بازی خلاقانه و منحصر به فرد او و مهارت بالای دریبل زنی او در یاد و خاطره ها مانده است. 

ویلکس قهرمانی والنسیا در کوپا دل جنرالیسمو ( کوپا دل ری امروزی ) در سال 1954 میلادی ( 1333 شمسی ) ، را تنها مشاهده کرد؛ او به دلیل خارجی بودن اجازه بازی نداشت.  

او در رده ملی هم آماری خیره کننده از خود به جای گذاشت و موفق شد در 38 بازی ملی 35 گل به ثمر برساند. او تاکنون سومین گلزن برتر تاریخ هلند است. تا حدی که یوهان کرایف یکی از اساطیر فوتبال هلند، فاس ویلکس را الگوی خود دانسته است. 

در سال 2003 باشگاه والنسیا در جریان بازی برابر مکابی اسرائیل در شهر روتردام ( در جام یوفایی که در پایان والنسیا قهرمان شد ) احترام گرم و صمیمانه ای در زادگاه سرفاس ویلکس به جا آورد و برای قدردانی از زحماتش، مدال طلا به او هدیه داد. 

در پایان فاس ویلکس در سن 82 سالگی در 24 مرداد 1385 در زادگاهش، روتردام دار فانی را وداع گفت.

 

 

خاطراتش ماندگار و یادش گرامی باد

 

سایت رسمی والنسیا

بازگشت

تاکنون دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده.
شما اولین دیدگاه را بنویسید.

ارسال دیدگاه