به مناسبت تولد ویسنته رودریگز، اسطوره دوست داشتنی والنسیا

نویسنده:
به مناسبت تولد ویسنته رودریگز، اسطوره دوست داشتنی والنسیا

ویسنته رودریگز اسطوره فراموش نشدنی والنسیا، 16 جولای ( 25 تیر ) 34 ساله شد.

ویسنته روریگز گیلن 34 سال پیش در چنین روزی در والنسیای اسپانیا به دنیا آمد. ویسنته فوتبال خود را از باشگاه باشگاه بنیکالاپ آغاز کرد و به همین خاطر است که به این بازیکن 176 سانتی متری، لقب خنجر بنیکالاپ ( El puñal de Benicalap ) را داده اند. بنیکالاپ یکی از مناطق شهرستان والنسیا است. جوان با استعداد اسپانیایی به یکی دیگر از تیم های ایالت والنسیا پیوست؛ این بار لوانته و در 16 سالگی در سگوندا دیویژن ( دسته یک اسپانیا ) بازی کرد. پس از حضوری 3 ساله در این تیم مشتریان زیادی پیدا کرد. والنسیا، رئال مادرید و آرسنال خواهان به خدمت گرفتن این هافبک چپ بودند که در نهایت والنسیا موفق شد با کمک مدیر ورزشی وقت، خاویر سوبیراتس موفق شد ویسنته را متقاعد کند تا هم چنان به فوتبال خود در ایالت والنسیا ادامه دهد. ویسنته به تیم نایب قهرمان اروپا پیوسته بود و در فصل نخست حضورش هم دوباره با خفاش ها به فینال لیگ قهرمانان رسید ولی باز هم بازنده فینال 2001-2000 بود، این بار مغلوب بایرن مونیخ. ویسنته در این فینال، نیمکت نشین بود. در فصل بعد با روی کار آمدن رافائل بنیتز، زیر سایه کیلی گونزالز سرشناس به رشد خود ادامه داد و بار دیگر خود را به عنوان یک استعداد اثبات شده نشان داد و در پایان هم پس از 31 سال در جشن قهرمانی والنسیا در لالیگا شرکت کرد. ویسنته دو فصل در کنار بازیکنانی مثل روبن باراخا، سانتیاگو کانیزارس، دیوید آلبلدا، پابلو آیمار، کارلوس مارچنا، فرانسیسکو روفته، میگل آنخل انگولو و میستا موفق شد باز هم با هدایت رافائل بنیتز قهرمان لالیگا شوند با این تفاوت که در این فصل 14 گل به ثمر رساند و قهرمان جام یوفا و سوپرجام اروپا هم شد. شاید بتوان بهترین فصل ویسنته را همین فصل دانست، چرا که از این پس مصدومیت های طولانی و متعدد وی شروع شد، مصدومیت هایی که گریبان گیر و مانع تداوم پیشرفت او شد. نکته جالبی که در پایان این فصل رخ داد، رد پیشنهاد رئال مادرید بود. ویسنته پیشنهاد 36 میلیون یورویی رئال مادرید را رد کرد و گفت: " من در والنسیا خوشحالم، والنسیا خانه ی من است. وقتی در والنسیا بازی می کنی، خواسته بیشتری برایت باقی نماند. "

ویسنته از فصل 2005-2004 که مصادف با بازگشت کلودیو رانیری به والنسیا بود، مجبور به حمایت و همکاری بیشتر با مدافع چپ والنسیا، امیلیانو مورتی بود و نسبت به فصول قبل آزادی مورد نظرش در خط حمله را نداشت. هرچند وی از این فصل به بعد ویسنته مقاطع طولانی از فصل را به خاطر مصدومیت از دست می داد. والنسیا هم از آن شرایط آرمانی شروع دهه فاصله گرفته بود و پس از قهرمانی های سال 2004 فقط در فصل بحرانی 2008-2007 با هدایت رونالد کومان موفق به قهرمانی در جام حذفی شد. پس از کومان، اونای امری به والنسیا آمد. ویسنته در ابتدای حضور امری به عنوان یک تعویضی طلایی مورد استفاده قرار می گرفت ولی رفته رفته مشکلات امری با ویسنته بیشتر شد، تا حدی که در تابستان 2011 با اتمام قرارداد ویسنته با والنسیا، باشگاه با وی قطع همکاری کرد و ویسنته پس از 11 سال باشگاهش را ترک کرد. ویسنته در این 11 سال بیش از 310 بازی برای والنسیا انجام داد.

خفاش والنسیایی مجبور به ترک والنسیا شد و به تیم دسته اولی برایتون انگلیس پیوست. در آن جا هم با مصدومیت هایی دست و پنجه نرم و کرد و کمتر از دو فصل برای این تیم بازی کرد و از این تیم جدا شد و در حالی که از تیم های ترکیه و یونانی پیشنهاد داشت، ترجیح داد به فوتبال خود پایان دهد و نهایتا در آپریل 2014 خداحافظی خود از فوتبال را اعلام کرد.

اخیرا ویسنته از میامی به والنسیا بازگشته؛ وی در میامی سرمربی یک تیم در رده سنی 13 سال بود و از شرایط فعلی خود احساس رضایت می کند. وی درباره آینده مربی گری اش گفت: " سال آینده من مدارک مربی گری ام را به حدی می رسانم که پس از آن می توانم در هر سطحی روی نیمکت بنشینم. "

ویسنته در حال حاضر به همراه همسرش و دو فرزند پسر و دخترش از زندگی اش لذت می برد. او فوتبال را اغلب از طریق تلویزیون دنبال می کند و از اینکه از فوتبال خداحافظی کرده، پشیمان نیست و دلش برای بازی تنگ نشده است. دلیل اصلی این مسئله را مصدومیت هایش نمی داند، بلکه از نظر ذهنی و روحی از خسته است. به عقیده ویسنته وی سالیان سال بازی کرده و حالا نوبت جوان تر هاست که در مستطیل سبز بازی کنند.

 ویسنته یک بار با پسرش به مستایا رفته و وضعیت آینده والنسیا را امیدوار کننده توصیف کرده است. هم چنین وی برایتون را دنبال می کند و با دو بازیکن این تیم ( برونو هم تیمی سابقش در والنسیا و برایتون و کالده ) در ارتباط است.

با توجه به سن کمی که ویسنته رودریگز دارد، خنجر بنیکالاپ جای پیشرفت زیادی در این عرصه دارد. هم چنین احتمالا در آینده ای نه چندان دور وی را در کنار مستطیل سبز خواهیم دید.

 

 

*** این مطلب نوشته یکی از نویسندگان همین سایت است که در وبسایت طرفداری هم قرار دادیم.

Mohsente

 

 

 طبقه بندی:ویسنته رودریگز
بازگشت
mohamadi_a

سلام ممنون از پست

اما یادمه تو اون سالا ویسنته خیلی مصدوم بود یا مربیان به ش اعتقاد نداشتند

ارسال دیدگاه